Zákaz fotografií pro muslimy?

Zákaz fotografií islám šaríaProti tendenčním a hysterickým komentářům, ohledně zakazování fotografií v islámu je dobré rozlišovat, kdo a o čem přesně mluví. Z všeobecně známých islámských zásad je dobré připomenout:

– fotografie jako taková je jen prostředek. A ten může a nemusí být použitý vhodným způsobem. Stejně jako kniha, je-li jejím obsahem nabádání ke zločinu, je harám (zakázaná) a je-li jejím obsahem něco užitečného, co nepřekračuje hranice povoleného, je samozřejmě halál (povolená).

– muslimka (i muslim) má povinnost zahalovat svoji nahotu před cizími lidmi (v různých stupních zahalování u mužů a žen). Odpovědnost za dodržování této zásady je na každém z nás. A odhalování se je osobní hřích (případně těch, kteří nás nevzdělali, nebo podněcovali k zakázanému apod.) A Bůh netrestá své služebníky za věci, učiněné omylem, kvůli zapomenutí, nebo z donucení.

– fotografie v dokladech je zcela jiná otázka (než soukromé používání fotografií), v dokladech je nutné vždy identifikovat obličej jednotlivce a neexistuje důvod tomu bránit.

– fotografie zobrazující nahotu jsou zakázané. Navíc, nikdo nemůže zaručit soukromí na sociálních sítích, nezneužívání fotografií 3. stranou, nebo nabourání účtů. Teoreticky také nikdo nemůže vyloučit, že disponuje-li fotografiemi zobrazujícími nahotu manžel, nebo manželka, nezneužije jich po případném rozvodu. Také může být těžké zaručit bezpečnost datových uložišť (CD, flash disky apod.).

– činy se hodnotí podle úmyslů. Dvě stejné fotografie mohou mít pro člověka jiný důsledek – dává-li je např. na web proto, aby okouzlil lidi druhého pohlaví a sváděl je tak k hříchu, nebo dává-li je na web pro účely identifikace apod.

– všeobecná islámská zásada zní, že povolené je jasné a zakázané je jasné. A existují věci, které jsou nejasné mnoha lidem – a v tom případě je lepší se jim vyhnout. Je lepší se pohybovat u hranic povoleného, než zakázaného, a ristkovat tak, že překročíme mez. To se dá vyjádřit i zásadou, že muslim by měl zanechat všeho, co u něj vzbuzuje pochybnost.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Společenost - islamizace se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.