Sekularistický ateistický fundamentalismus – skutečná hrozba dneška

Všichni budou jistě souhlasit, že mediální realita a skutečnost jsou často zcela rozdílné. Jednou z věcí, kterou si uvědomují zatím jen někteří, je nebezpečí extrémismu pro další rozvoj české společnosti. Přesněji, jaký extrémismus je opravdu aktuálně nebezpečný.

Kostel a mešita islámPřes mediální masáž, strašící, nebo nepřímo strach podporující, ukazující na náboženský radikalismus se ve skutečnosti jedná o věc, která těžko ovlivní společenský vývoj. Ani blížící se církevní restituce, ani otevření desítek nových mešit, zcela jistě nezpůsobí, že se najednou z Čechů stanou silně věřící katolíci, nebo muslimové. Jen proto, že lidé chodí kolem kostelů, nebo že vidí lidi hlásící se svým oblečením k nějaké víře zcela jistě samo o sobě nepromění nevěřícího na věřícího. Stejně tak, jako když chodíme kolem vegetariánských restaurací nezpůsobí, že i my budeme druhý den vegetariáni. Náboženský extrémismus v ČR je asi tak celospolečensky aktuálně nebezpečný, jako vlna cunami v Praze. Není zde žádná známá, nebo velká náboženská skupina ani autorita, která by ohrožovala ústavní svobody, podporovala násilí, nutila někoho vyznávat svou víru apod. Kdyby se člověk upřímně podíval kolem sebe, kde a jak ho nějaký náboženský radikalismus osobně ohrožuje, těžko na něco narazí. Když bude hledat víc a víc, možná narazí maximálně jen na několik sekt, které bojuj proti všem potratům, to se může někoho osobně týkat, a pak možná několik jednotlivců, samotářů žijících ve svém světě konfliktu a nutnosti použít všechny prostředky ke svým cílům.

Na druhou stranu je zde jiný radikalismus, který je dosud zčásti skrytý a je také spojený s náboženstvím. Jedná se o ohrožování náboženské svobody fundamentalismem ateistickým. Nejedná se o nic nového, zkušenosti s vynuceným odnáboženštěním společnosti má nejen SSSR, Albánie či ČLR, ale i Československo pod vládou KSČ. Dnes se nejedná o radikální vynucování skrývání náboženství z pozic diktátorů a vlád, ale o radikalismus aktivních jednotlivců a latentní podpora takového extrémismu. Problémem je, že tito aktivní jednotlivci si přisvojují „názor ulice“ pro své účely, tak jako to dělal každý, kdo chtěl kdy v minulosti tlačit na ústavní garanty svobod. A je-li veřejnost potichu a nereaguje, nemusí nutně souhlasit, ale umožní tak nástup tohoto fundamentalismu, který bourá ústavní svobody a společenský vývoj, ke kterému země za dlouhé roky dospěla. Mlčení se zde často rovná souhlasu. A mlčení může být zpočátku způsobeno neznalostí skutečnosti.

Sekularistický ateistický fundamentalismus je téma, ke kterému se většina Čechů nebude vyjadřovat, protože si myslí, že „náboženství“ se jich netýká. Nebo jim třeba chybí cit pro spravedlnost, útlak na jiných jim možná nevadí, těžko říct. Jenže, jak už to bývá, po omezování jedné svobody, může přijít omezování druhé, třetí, a to už se jich týkat může. A právě pro tuto tichou podporu je takový extrémismus nejnebezpečnějším fundamentalismem, kterému dnes v ČR a celé Evropě čelíme. A čelíme mu společně jako věřící lidé, křesťané, židé a muslimové. Je to velmi netolerantní přístup k soukromému a veřejnému životu. Důsledkem vynuceného rozšíření tohoto extrémismu jednou teoreticky může být obrana tradičních svobod a radikalismus na straně některých věřících lidí, kteří přirozeně svou svobodu věřit brání.

Musíme ocenit snahu katolického kněze, Tomáše Halíka, předního intelektuála dnešní doby, za to, že se snaží lidem u nás otevřít oči. Dovolíme si ocitovat jednu jeho myšlenku:

„Nejen náboženský, nýbrž i sekularistický fundamentalismus (v Evropě více hrozící) je nebezpečný. Intolerance k náboženským symbolům muslimy zbytečně radikalizuje a nakonec vede i k potlačování křesťanských svátků a symbolů – ke kulturní sebekastraci.“

To je další z věcí, kromě společných morálních hodnot, která nás jako věřící muslimy, křesťany a židy spojuje. 

Vy, se stále zavřenýma očima, opravdu chcete žít ve světě, o kterém radikální sekularisté touží? Kde budou křesťané perzekuováni za nošení křížků? Kde veřejnoprávní televize nebude vysílat velikonoční mše? Kde židé a muslimové nebudou moci udělat u malých chlapců obřízku? (A vy pak ani dírku do uší pro náušnice u své novorozené dcery). Kde se ve jménu obrany „náboženské svobody“ nebudou křtít děti, protože k tomu nedaly souhlas? A jste-li nevěřící a nechápete, jak může někdo věřit v Boha atd…. chcete bojovat proti „náboženskému zpátečnictví a zaostalosti apod.“  právě tímto způsobem, podporujíc tiše sekularistický extrémismus?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Společenost - islamizace se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.