Světový den hidžábu (sobota 1. února 2014)

hidzabNa sobotu 1. února 2014 připadá druhý ročník Světového dne hidžábu.

Tento den zveme všechny dámy z celého světa, muslimky i nemuslimky, aby si na jeden den vyzkoušely nosit hidžáb. Letošním motem je: Lepší poznání. Větší pochopení. Mírumilovný svět.

S nápadem, který má překonat stereotypy a přispět k porozumění, přišla muslimka Nazma Khanová, která se jako dítě přestěhovala do New Yorku ze Somálska.

Jmenuji se Ela a nejsem muslimka. Má kamarádka mi ale řekla o její známé, která byla kvůli nošení hidžábu diskriminována. Rozhodla jsem se, že si vyzkouším diskriminaci na vlastní kůži, abych pochopila, čím si muslimky procházejí, vypráví sedmnáctiletá Američanka.

Spolu s kamarádkou si na hlavy připnuly šátky a vyrazily jako obvykle do obchodního domu. Většinou je obchodníci zastavovali, nabízeli své zboží, ptali se, zda nepotřebují pomoc s výběrem a stále se usmívali. Tentokrát se ale nic takového nedělo.

Stejně jako řada dalších, i Ela se připojila k prvnímu ročníku Světového dne hidžábu, který připadl na pátek 1. února 2013. „Usoudila jsem, že jediná cesta, jak ukončit diskriminaci, je požádat sestry z celého světa, aby si hidžáb vyzkoušely samy,“ dodává Khanová.

Světový den hidžábu, o němž se šíří informace hlavně prostřednictvím sociálních sítí, má pomoci tyto stereotypy překonat a přispět k většímu porozumění.

Akce na facebooku s plakáty ve více než 20 jazycích (včetně češtiny) zde: https://www.facebook.com/WorldHijabDay

Oficiální web zde http://worldhijabday.com/

WORLD HIJAB DAY czech česky ČR

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Islamofobie, Společenost - islamizace, Události - pozvánky - publikace - doporučení se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.