Projekt Muslimové očima českých školáků

muslimove ocima skolaku 2014Rádi bychom vás upozornili na nový výzkumný a vzdělávací projekt „Muslimové očima českých školáků“

Projekt se představuje takto:

Muslimové jsou v České republice co do počtu takřka zanedbatelnou skupinou, přesto však vzbuzují značné emoce. V televizních zprávách, novinách a internetových diskuzích se témata spojená s muslimy či islámem objevují takřka denně, v rámci výuky ale žáci toto téma probírají povětšinou jen velmi okrajově a nejsou tím pádem schopni informace podávané médii kriticky hodnotit. Tento stav vede k přejímání a následnému upevňování předsudků a stereotypů, které jsou podpořeny i latentní islamofobií, která se v české společnosti, podle slov helsinského výboru, vyskytuje.

Česká muslimská komunita je velmi malá a jak mladá generace, tak ani jejich rodiče proto nemají možnost konfrontovat stereotypy s osobní zkušeností. Rádi bychom tímto projektem přispěli ke zlepšení tohoto stavu. Poskytujeme informace, za jejichž faktickou správností stojí nejen autoři, ale i přední čeští odborníci na islám, kteří všechny publikované texty kontrolují, komentují a opravují nedostatky.

Kromě toho nabízíme školám workshopy a další programy a i pro širokou veřejnost připravujeme akce, během nichž budou mít možnost se setkat s muslimy, poznat je a teprve poté si utvořit názor.

K projektu se mimo jiné vyjádřili (a na jejich webu si to můžete přečíst), tyto osobnosti:

  • MARTIN KLAPETEK, PH.D.
  • PROF. LUBOŠ KROPÁČEK
  • BRONISLAV OSTŘANSKÝ, PH.D
  • ONDŘEJ BERÁNEK, PH.D.
  • PAVEL ŤUPEK, PH.D.

Kromě první fáze, analýze podkladů, nabízí projekt pomoc školám:

  • Přednášky a materiály pro učitele i žáky
  • Interaktivní program pro školy
  • Rozšiřující nabídky nejen pro školy
  • Nabízí tříúrovňový program, který má jak učitele, tak i žáky seznámit s islámem a muslimy a zároveň rozvíjet schopnost kritického přijímání informací. Projekt je určen pro žáky druhého stupně základních škol a všechny žáky gymnázií a ostatních středních škol; aplikace v jednotlivých ročnících záleží na zvážení pedagoga.

Web projektu zde: http://muslimove.cz/

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Islamofobie, Muslimská komunita v ČR, Události - pozvánky - publikace - doporučení se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.