Islámská modlitba ve vesmíru a související otázky

Islámská modlitba ve vesmíru (kosmonaut Šejch Mustafar Šakúr)

Zde narážíme na zajímavé body, které se týkají cestování muslimu do vesmíru a pobytu tam. Vzhledem k velké nezlanosti nemuslimů a podivným předsudkům o praxi muslimů doporučujeme rozšířit tyto znalosti.

První praktikující muslimové (několik malajských kosmonatu) se do vesmíru dostalo v roce 2007. Kvůli náboženským potřebám se musela vytvořit šaríatská pravidla (věda fiqh), která řešila praxi muslimů ve vesmíru. Mužeme pripomenout některé body, které byly těmto malajským muslimům doporučena:

1) Cestování do vesmíru je podobné jakémukoli jinému cestování, ze kterého se analogicky přebírají pravidla pro náboženskou praxi. K cestování a výzkumu je člověk v islámu vyzýván.

2) Očista se může konat stejně, jako v případě, kdy člověk nemá přístup k vodě (nebo její kritický nedostatek), tedy ritální očistou tajammum bez vody.

3) Směr modlitby (Qibla) určuje člověk jak nejlépe může. Nemůže-li určit přesný směr při cestování (na plující lodi, v letícím letadle nebo právě ve vesmírné stanici), není přesná qibla nutností pro správnost modlitby, protože nelze přesně určit. Ve vesmíru je to všeobecný směr k planetě Zemi.

4) Časy modliteb se mohou v místech, kde nelze určit pozemský den/noc, stanovit podle časů některého místa na zemi (obvykle podle Mekky nebo místa počátku cesty)

5) Kdo může v modlitbě provést rukú‘ (úklon) a sedždu (pokleknutí), měl by je vykonat. Jestliže situace rukú‘, sedždu a další pohyby neumožňuje (např. stav beztíže), může se muslim modlit sedící, stojící, ležící stejně, jako třeba nemocný člověk, člověk ve stísněném prostoru sedící v letadle apod. Pokud může, tak předepsané pohyby jen naznačí tělem, nebo jen pohybem očí.

6) Půst v Ramadánu nemusí držet muslim na cestách, na souši, na moři, ve vzduchu, nebo ve vesmíru. Tento půst pak musí nahradit, jako jakýkoli jiný muslim, den nevykonaného půstu za jeden den (kdo nemůže, pak nakrmí jednoho chudého muslima za každý den)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Fatwy, Společenost - islamizace se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.