Zahraničí: Ukrajina/Krym 15.4.2014

ukrajina muslimové krymModleme se za vyřešení situace na Ukrajině, zemi, která je nám v mnohém blízká. Tak, jako bychom byli my rádi, kdyby jsme nezůstali v případě problémů osamoceni bez podpory.

Podpořme ukrajinský lid, který se cítí součástí Evropy a podpořme alespoň v modlitbách nenásilné řešení s těmi, kteří chtějí dialog. A odsuďme vyzbrojování těch, kteří svou rétorikou odmítají dialog a vytváří umělý konflikt a odsuďme příjezdy ozbrojenců z Krymu a Ruska, kteří tento zcela zbytečný konflikt živí. Věříme, že přibližování Ukrajiny k Evropské Unii je nejlepší zárukou toho, že tato země provede vhodné právní a hospodářské reformy a garantuje nejen formálně práva všech menšin a neumožní vznik budoucích vlád s extrémisty jakéhokoli směru.

Poté máme pro vás zprávu, že díky celoevropským kontaktům našich blízkých bratrů a sester, máme nyní možnost přímých kontaktů s muslimy na Krymu, případně jejich osobní navštívení bratry a sestrami, kteří na Ukrajinu jezdí. Po sovětské hrůzovládě se krymští muslimové vrátili na toto dávné území osmanské říše (Krymský chanát) a vyrůstá zde již 2. generace. Pod vládou Ukrajiny měli možnost svobodného praktikování a vybudovalo se zde mnoho nových a funkčních islámských center a mešit. Naopak dnes zde panuje napětí a strach z dnešní ruské vlády, která je známá násilným potlačováním jakékoli opozice, svobodného projevu apod.
Několik stovek krymských muslimů se již uchýlilo do bezpečí na západě Ukrajiny, ale většina chce ve své pravlasti zůstat a žít dál. Jako součást naší islámské ummy, bude možné je kontaktovat, nabídnout osobní pomoc, případně navázat širší vztahy podle potřeb našich bratrů na Ukrajině a možností naší komunity.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Zahraniční se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.