Nebezpečný mýtus o tom, že malé množství alkoholu může prospívat zdraví

cervene vino nepomahaBěhem let došlo v mnoha zemích k vytvoření mýtu o tom, že mírná konzumace alkoholu prospívá zdraví. To je založeno na některých vybraných lékařských výzkumech, ale zejména na „lidové tradici a zkušenosti“. Asi každý z nás někdy slyšel o tom, že malé množství červeného vína prospívá krvi a srdci, nebo o babičce, která pila každé ráno „malého panáka“ tvrdého alkoholu a žila ve své horské vesničce spokojeně až do 90 let.

Mýtus: Údajně má léčivé účinky
O alkoholu se říká, že pomáhá při nachlazení, ale výše uvedené informace ukazují, že je to spíše naopak. Někdy se doporučuje při oběhových a srdečních onemocněních, ale ve skutečnosti jeho dlouhodobou konzumací nastává degenerace a ochabnutí srdečního svalu.
Některé starší vědecké zdravotní výzkumy opravdu ukazovaly, že v některých aspektech se u respondentů zlepšovaly některé srdeční funkce, nebo že v zemích s rozšířenou konzumací vína (Francie, Itálie) bylo méně kardiovaskulárních chorob. Zde je potřeba poukázat, že tyto starší výzkumy různých skupin lidí, které se pokoušely prokázat, že umírněné pití snižuje riziko infarktu, obsahují řadu matoucích faktorů, které nebyly vzaty v úvahu při formulaci závěrů.

ovoceTaké pečlivé prozkoumání statistik např. ve Francii  nijak neprokazuje nějaké rozdíly, oproti jiným evropským zemím (ukazují jedině na jinou metodiku určování úmrtí). Totéž platí o cholesterolu, srážlivosti krve apod. Všeobecně nebyl dokonce ani zjištěn žádný představitelný mechanismus, kterým by konzumace alkoholických nápojů mohla vlastně snižovat riziko srdečních onemocnění. Naopak, u absolutních abstinentů je toto riziko nižší. Všeobecně jsou pozitivní výsledky prokazatelné tam, kde je v průměru vyšší konzumace ovoce a zeleniny, ryb a olivového oleje, jako právě ve Francii či Itálii. Mýtus o prospěšném červeném víně je tedy nebezpečný a škodlivý a je přiživován jen médii a reklamami, než vědeckými výzkumy.

Totéž platí o malých dávkách tvrdého alkoholu, který údajně pomáhá a lidovou tradicí se obhajuje. Nejedná se o nic jiného, než o falešné mýty, které tvoří výběrová lidská mysl se svou tendenční statistikou, do které zahrnuje jen některé údaje (zdravá babička do 90, která pije) a jiné ignoruje (všechny osatní babičky a dědové také pili a zemřely mnohem dříve… babička žila a žije jinak zdravým životním stylem, konzumuje převážně ovoce a zeleninu, maso svátečně, žije ve zdravém prostředí apod.)

Všeobecně platí, že lidé jsou velmi ochotni uvěřit různým „výzkumům“ a mediálním kampaním a tradicím, než skutečným faktům. Žádný lékař vám upřímně neřekne, že malé množství alkoholu prospívá zdraví. Odborník by vám měl vždy říci, že negativa vždy převažují a údajný převažující pozitivní vliv nebyl nikdy prokázán.

Mýtus: Údajně je výživný
Alkoholické nápoje neposkytují stavební prvky / zejména bílkoviny a vápník / potřebné pro růst. Nejsou použitelné ani jako zdroj vitamínů a minerálů. Ty se v nich sice vyskytují, ale jen v zanedbatelném množství.

Mýtus: Údajně dodává energii
Výzkumy ukázaly, že při intenzivní tělesné činnosti se rychlost zpracování alkoholu v játrech nezvyšuje. Z toho vyplývá, že neslouží ani jako zdroj energie pro svalstvo.
Alkohol má tlumivý účinek na nervový systém, který způsobuje, že lidé pod jeho vlivem nevnímají únavu a mají euforické pocity. Po doznění účinků následuje silná únava. Protože alkohol zpomaluje reflexy a snižuje schopnost vnímat únavu, zhoršuje schopnost člověka odolávat intenzivní a dlouhotrvající námaze.

Mýtus: Údajně zahání žízeň
Tělesné tekutiny nelze doplnit vodou obsaženou v alkoholických nápojích, protože alkohol zvyšuje tvorbu moči, čímž způsobuje jen její další ztráty.

Mýtus: Údajně nás zahřeje
Kalorie obsažené v alkoholu neslouží ani na tvorbu tepla. Alkohol způsobuje rozšíření kožních cév sliznic, čímž se zvýší přísun krve do periferních částí organismu. Dostaví se přitom pocit tepla, ale ve skutečnosti nastávají větší ztráty vnitřní tepelné energie. Člověk, který je pod vlivem alkoholu, je proto ohrožen větším rizikem nachlazení, infekcí horních cest dýchacích a v extrémních podmínkách i zmrznutí.

Mýtus: Údajně dodává odvahu
Protože alkohol snižuje sebekontrolu a schopnost analyticky myslet, někdy se používá na dodání odvahy. Člověk pod jeho vlivem sice ztrácí zábrany, ale jeho jednání je impulzivní, pudové a často iracionální.

ALKOHOL PROBLEMVědci se obecně shodují v tom, že rizika užívání alkoholických nápojů převažují případné možné prospěšné účinky ve vztahu k nemocem srdce a cév (Tuft’s University Diet & Health Letter 1995:13; Alcohol World 1990;14:267; Alcohol Alert, Apr. 1992). Alkohol ve skutečnosti nikdy „nezahřeje“, nikdy „nepovzbudí“, nikdy „nepomůže překonat…“. Naopak, hrozí vyšší riziko:

  • rakovina konečníku
  • vysoký krevní tlak
  • ochabnutí srdečního svalu
  • mozková mrtvice
  • zvýšená hladina triglyceridů
  • cirhóza jater
  • onemocnění slinivky
  • fetální alkoholový syndrom
  • alkoholismus
  • sociální problémy (manželské problémy, zabití, sebevraždy atd.) dopravní a další nehody

alkohol islam muslim sharia šaríaMusíme si uvědomit, že kolem jedné osoby, postižené nějakým z problémů způsobených alkoholem, je obvykle rodina, rodiče, děti, sourozenci, kolegové, kamarádi, spolužáci…, kteří jsou nějakým způsobem také dotčeni. A nepřímo také všichni obyvatelé země, protože tyto problémy zatěžují zdravotní a sociální systém, bezpečnostní složky atd.
Škody na zdraví i na duši jednotlivců, i škody celospolečenské, jistě není možné vyvážit vybíranými daňovými zisky státu a ziskem producentů. Proto bychom neměli tyto mýty o prospěšnosti alkoholu podporovat, ale naopak bychom se měli snažit je vyvracet.

Upřímně tedy na základě opravdových faktů můžeme prohlásit, že alkohol škodí zdraví v jakémkoli, i malém množství.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Společenost - islamizace se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.