Rozhořčení nad činy hnutí Boko Haram

Při narůstajícím počtu útokům ze strany sekty Boko Haram v afrických státech si musíme uvědomit, že se nejedná jen o jeden z místních, obvykle nám tak vzdálených, afrických konfliktů. Musíme si jako muslimové jasně říct, že útočí i na nás a naši víru – útočí na islám. A to nejen proto, že jsou mezi unesenými dívkami také naše muslimské sestry, ale proto, že porušují lidská práva všech, garantovaná islámem a snaží se ospravedlnit svou zločineckou aktivitu náboženstvím.

boko haram protest 2014 nigeriaZaujalo nás vyjádření ředitele Islámského centra na univerzitě v New Yorku, a proto bychom se o něj chtěli s Vámi podělit:

„Boko Haram je hnutí, které existuje již nějakou dobu v Nigérii. Hlásící se k zvráceně asymetrickému výkladu islámu, který, jak se já osobně domnívám, nenese žádnou legitimitu a je daleko od islámu, který já a většina muslimů po světě praktikuje. Realitou však je, že moje odsouzení tohoto hnutí samo o sobě nemůže způsobit nic jiného, než mne od nich na dálku distancovat. To samo o sobě není nijak užitečné pro oběti trestných činů spáchaných tímto hnutím. Tato skupina vzala životy tisíců nevinných lidí a nyní se zaměřuje především na vzdělávací zařízení, včetně těch, které navštěvuje mládež.

Vzdělání je základním právem v islámu, bez ohledu na to, v co Boko Haram věří. Prorok Mohamed, (mír a požehnání s ním), řekl, že „hledávání vědomostí (usilovat o vědění) je povinností každého muslima.“  Snaha o poznání je právem pro každého jednotlivce a ideologie Boko Haram svými akty útočí na toto Bohem dané právo. Jednoduše říci, že se svou ideologií mýlí a reprezentují pravý opak toho, co reprezentuje islám, nestačí. Zde jsme svědky útoků na naši víru a náboženství, což je něco nad čím by se muslimové na celém světě měli opravdu zamyslet a pak se zeptat sami sebe. Nemáme všichni určitou odpovědnost otevřeně a věcně promluvit o tom, co se odehrává v Nigérii? A co je důležitější, jakou zodpovědnost neseme za ženy, které byly uneseny, a jakým způsobem budeme demonstrovat náš soucit s jejich hrozivou životní situací.

Pro muslimy, každý imám, který se postaví na kazatelnutv pátek, by se měl přinejmenším modlit za naše sestry v Nigérii, jakož i každou ženu, která čelí náboženskému pronásledování a útlaku v rukou těch, kteří tvrdí, že tak činí ve jménu Boha, ale ve skutečnosti svými akty dokazují, že o Bohu nemají v tomto směru ani zdání.

Vyzvěte své imámy, aby vystoupily proti tomuto hnutí a pak nastavili životaschopné příležitosti a podmínky pro ženy, které se ocitnou v situacích, jako je tato, a zajistěte jim podporu celé náboženské komunity.“

Výběr z huffingtonpost.com

Další tématické články:
ENG Boko Haram poskrvňuje islám (saudskoarabský velký muftí)
ENG Kritika Boko Haram
ENG Boko Haram závažně chybuje v islámu (Dr. Wael Shihab)
ENG Muslimové na celém světě požadují propuštění unesených dívek v Nigérii

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Společenost - islamizace, Zahraniční se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.