Fatwabanka: Péče o sirotka z nemanželského vztahu

hadis sirotek islam shariaNa této fatwě si můžeme ukázat, jaký je rozdíl mezi islámským právem šaría a různými neislámskými zvyky, ať už jsou rozšířené díky nevědomosti v muslimské, nebo nemuslimské společnosti. Stejně jako mnozí lidé si chybně myslí, že o budoucnosti dítěte do velké míry rozhoduje etnický původ jejich rodičů (např. u Romů), stejně tak si jiní chybně myslí, že dítě narozené z nelegálního svazku snad nese nějaký podíl na hříchu rodičů a je jím nějak poznamenáno – ať nás Bůh ochraňuje před takovým myšlením.

Otázka: Jak se islám dívá na péči o sirotka, který je potomkem ze zina. Zde v Súdánu jich je v dětských domovech mnoho, ale nikdo je nechce, protože jsou nemanželské. Hodnotí islám takové děti jako sirotky nebo se na ně dívá špatně?

Odpověď:
Chvála Alláhu. Péče o sirotka je jedním z nejlepších dobrých skutků v islámu. Viz příslušná fatwa zde. Pokud je dítě ze zina, nic to na celé situaci nemění, protože samotné dítě v tom nemá žádnou vinu. Péčí o něj mu dotyčný prokazuje nesmírnou laskavost a dává mu šanci, aby se mohl zapojit do společnosti jako normální jedinec. Takové chování je chvályhodné, ať už dítě pochází z jakéhokoliv vztahu.

(Zdroj: Fatwa banka sunna.cz)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Fatwy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.