Zahraničí: Nejnovější postup ISIS (الدولة الاسلامية في العراق والشام)

seal islám zelený olivovýAktuálně ze zahraničí (červen 2014):

O aktivitách ISIS = Islámský Stát v Iráku a Šámu= الدولة الاسلامية في العراق والشام [Ad-dawla l-islámíja fí l-iráq wa š-šám], můžemevzhledem k dosavadní zkušenosti z minulosti a zejména ze Sýrie, můžeme konstatovat:

ISIS vytváří mocenskou strukturu za použití zakázaných metod, vytváří spojenectví s extrémistickými terotistickými skupinami cháridžovského typu a samo tak funguje. ISIS nerespektuje islámské zásady pro zachování bezpečí civilistům a válečným zajatcům v boji a vykonává nelegální popravy a porušuje tak základní lidská práva, které Boží zákon šaría garantoval univerzálně všem lidským bytostem. Přestože mají ve znaku „pečeť proroka Mohameda“, jejich činy jsou v přímém rozporu s tím, co nás prorok učil a co praktikoval on a jeho spravedliví nástupci. Vzorem muslimů musí být Prorok Mohamed, ne sekáři a zločinci, Mohamedem a islámem se maskující. Toto musíme odmítnout a kritizovat a nenechat bez odezvy, stejně jako nenecháváme bez odezvy diskriminační a sekářskou politiku současné Mélikího irácké vlády. ISIS vytváří rozkol a zmar v islámských společnostech. ISIS také narušuje snahu Syrské svobodné armády (FSA) a jejích spojenců o jednotný postup proti syrské diktatuře. ISIS je v dlouhodobém konfliktu nejen s hlavními proudy Syrské revoluce (kterým vyjadřuje podporu mezinárodní společenství, turecká vláda a podporuje je i naše iniciativa). ISIS je, proti všem očekáváním, také v konflitku s jinými extrémistickými a teroristickým skupinami neo-chárižovského typu. Mnoho členů ISIS jsou lidé, kteří uprchli z vězení, a mezi nimi jistě nebyli všichni političtí vězni. Ze syrského bojiště známe příklady, kdy ISIS odmítal mírové rozhovory mezi muslimy různých frakcí a také případy, kdy bojovníci, hlásící se k ISIS páchali válečné zločiny.

Podpora některých lidí (a kmenů) této organizaci je neblahým důsledkem frustrace mnoha z nich kvůli dlouholetého vládnutí sektářských, křivdících a neislámských vlád v Sýrii a Iráku. Cíl je jasný: zničit nespravedlivou a elitářskou vládu v Iráku a Sýrii, která křivdí a utlačuje muslimy, kteří nepatří k jejich sektě, a nahradit je islámským státem – chalífátem. Tento cíl sám o sobě je nanejvýš vznešený.  Proto mezi podporovately ISIS nalezneme i řadu schopných a vzdělaných Iráčanů, vycvičených elitních důstojníků, i obyčejných kmenových bojovníků, snažícím se o ochranu své víry, kterou centrální vlády nezvládly. Tedy mnoho lidí, kteří mohou žít klidným a spokojeným životem, a také tak žili, ale vývoj v posledních cca 10 letech je zavedl na cestu pokušení. Podpora těchto vlád Iráku a Sýrie ze strany některých zemí (Írán, Rusko, v případě Iráku i celé NATO) poté vyvolává přirozené reakce, že na NATO ani východní mocnosti není možné se spoléhat a je nutné začít bojovat nějak sami – a to je vodou na neo-cháridžovský mlýn, obvykle ústící v sektářské války a terorismus.

sahadaJenže, všeobecně vzato, ani dobrý úmysl neospravedlňuje použití v islámu zakázaných prostředků. Vytoužený chalífát nemůže být založen na křivdách. A islámský právní systém nemůže být ustanoven de-jure, když lidé de-facto často neznají islám (jejich islám je jen konfesní a tradiční) a neproběhla postupná osvěta a postupné přijetí islámských zásad od očištění všeobecné věrouky od novot po užší oblasti veřejného a politického života, jako je například hospodářský a finanční systém, trestní právo nebo mezinárodní politika. Nelze postupovat opačně a napravovat křivdy novými křivdami.

uprchlici irakProsíme Boha o pomoc uprchlíkům, přimlouváme se za nápravu členů ISIS a jejich protivníků. Modlíme se za novou všeobecnou vládu v Iráku a Sýrii a všech zemích, kde vládne křivda a neislámské zákony, založenou bez opakování křivd a bezpráví.
Ámín.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Zahraniční se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.