Fatwabanka: Jak poradit lidem, kteří se postí, aniž by se modlili

komunita šaríaOtázka: Jak poradit lidem, kteří se postí, aniž by se modlili – max.občas na džumá. Modlitba je přeci podmínkou pro přijetí všech ostatních skutků, takže půst bez modliteb vypadá jako zbytečný. Ale nepřipadá mi moudré označovat půst toho člověka za zbytečný. Bál bych se, že zanechá i toho… Ale přitom chci, aby si uvědomil, jak moc je modlitba důležitá pro všechno ostatní.

Odpověď: Chvála Alláhu.
Jak správně uvádíte, půst bez modlitby nemá žádnou hodnotu, protože po tauhídu je modlitba klíčem k přijetí všech ostatních skutků. Viz fatwa o důležitosti modlitby (zde).

Takovému člověku můžete poradit tak, že ho nejprve pochválíte, že se postí a že dělá velice dobrou věc, ale že jedna věc chybí: Je třeba k tomu přidat modlitbu, aby půst byl přijatý a vše bylo dobré.

Takovým to způsobem by to snad mohl takový člověk přijmout. Každopádně, u těchto lidí není problém pouze v modlitbě, ale v tom, že nechápou islámu správně. Nechápou, že islám znamená odevzdat se Alláhu a zasvětit Mu úplně vše.

(Zdroj: Fatwa banka sunna.cz)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Fatwy, Společenost - islamizace se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.