Fatwabanka: Výpočet časů modliteb

ramadan 1435 h - 2014 greg. PRAHAOtázka: Jaký je nejlepší úhel pro fadžr a isha při výpočtu časů modliteb pro českou republiku? Jedna mešita má jedny časy, druhá (turecká) má časy úplně jiné. Je výpočet nejlepší přes Muslim World League (fadzr 18, isha 18), nebo North America (15,15)?

Odpověď: Chvála Alláhu.
Česká islámská komise pro rodinu a společnost (dříve IKR) už tuto problematiku řeší cca rok. Navštívili jsme mnoho míst a mluvili s mnoha odborníky, mj. jsme navštívili Štefánikovu hvězdárnu, Astronomický ústav AV ČR, Hydrometeorologický ústav, Katedru chemické fyziky a optiky, Matematicko-fyzikální fakultu UK a další místa, hovořili jsme s řadou odborníků a sami jsme několikrát vyšli do terénu sledovat začátek iša a fadžru. Také jsme prostudovali všechny metody výpočtu časů modliteb, které jsou v současné době ve světě používané, a samozřejmě jsme prostudovali v prvé řadě fatwy a studie nejrůznějších učenců a šejchů a muslimských odborníků z oblasti astronomie a výpočtu časů modliteb.

Komise zjistila mj. následující (velice stručně):

 • Správný úhel pro výpočet začátku času modlitby fadžr je 15 stupňů.
 • Správný úhel pro výpočet začátku času modlitby iša je těžké stanovit tak přesně, jako je tomu u fadžru. Každopádně musí být niží než úhel pro iša. Vyplývá to z definic iša a fadžru v islámu. Nicméně, po cca rok trvající práci jsme došli k závěru, že nejsprávnější je pro iša 12 stupňů, nikoliv 15, 17 nebo 18.
 • V ČR není po celý rok téměř vůbec možné pozorovat časy fadžru a iša v terénu, a to z důvodu celoročně nepříznivého počasí pro přesné pozorování (které musí probíhat bez přístrojů).
 • U některých používaných metod vypočtu není možné se dohledat vědeckých studií, které by mohly sloužit jako podklad. Dokonce u metody, kterou k výpočtu časů iša a fadžru používá Umm Alqura, bylo prokázáno, že nemá žádný vědecký podklad, ale že úhel stanovil člověk, který není odborník a problematice dostatečně nerozumí.
 • ISNA (Severoamerická islámská společnost) již dávno nepoužívá 15 a 15 stupňů, ale zcela odlišnou metodu výpočtu, kterou nepoužívá nikdo jiný a která je zásadně v rozporu se základními pravidly pro výpočet časů modliteb v islámu.
 • Turecké mešity a modlitebny po celém světě jsou v mnohých věcech, mj. i v otázce časů modliteb, řízené centrálně z Turecka, a to je důvod, proč jsou v mnohých věcech odlišní a proč se modlí v jiných časech.
 • A další.

Pro výpočet správných časů modliteb doporučujeme použít velice přesný program (mnohem přesnější než např. známý web Islamic Finder) ICOP Accurate Times, který si můžete stáhnout zde. V programu je třeba si nastavit následující:

 1. Úhel pro výpočet času pro iša: 12 stupňů.
 2. Úhel pro výpočet času pro fadžr: 15 stupňů.
 3. Příslušný stát a město.
 4. Letní a zimní čas.

Program je dostupný anglicky a arabsky a nabízí možnost v čase každé modlitby pustit azán.

Ti, kdo program nemohou nebo neumí použít, mají možnost si vyzvednout tištěné časy pro měsíc Ramadán v pátek 27.6. na pátečním kázání (nebo později) v nové mešitě v ulici Opletalova 28. Časy pro celý rok vám na zažádání můžeme zaslat na email nebo si můžete objednat jejich vytištění v obchodě Pestrá reklama v Pasáži JG (email).

Žádáme všechny muslimy, aby tuto fatwu rozšířili mezi muslimy, jak nejvíce mohou, jelikož toto jsou správné časy modliteb, které schválila Islámská komise pro rodinu. Současné časy nejsou správné, jelikož metoda jejich výpočtu není v souladu se sunnou. Časy obsahují chyby zejména v čase iša v létě, ale i drobnější chyby v dalších časech po celý rok.

(Zdroj: Fatwa banka sunna.cz)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Fatwy, Muslimská komunita v ČR, Společenost - islamizace se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.