Společnost: Volba prezidenta 2018

Velkým společenským tématem se v těchto dnes stalo vyjádření profesora, kněze, disidenta (nositel Templetonovy ceny za tuto činnost) a celosvětově známého kazatele Tomáše Halíka o jeho možné kandidatuře v plánované prezidentské volbě roku 2018 slovy:

…modlím se, aby se objevili důstojní kandidáti pravdy a lásky. Když ale prapor nikdo takový nezvedne, cítil bych morální povinnost jít do toho…“ (Lidové noviny)

Toto téma se týká také nás, českých muslimů. Tomáš Halík je známý pro svou disidentskou a nyní pro svou osvětovou činnost a pro intenzivní mezináboženský dialog a podporu sdílení hodnot věřících lidí a jeho práce se tedy týká i islámu a českých muslimů. Vždyť jsme jej také mnohokrát citovali a odkazovali na něj. Stojí za zmínku například tento text z článku Sekularistický ateistický fundamentalismus – skutečná hrozba dneška:

tomas halik prezidentMusíme ocenit snahu katolického kněze, Tomáše Halíka, předního intelektuála dnešní doby, za to, že se snaží lidem u nás otevřít oči. Dovolíme si ocitovat jednu jeho myšlenku: “Nejen náboženský, nýbrž i sekularistický fundamentalismus (v Evropě více hrozící) je nebezpečný. Intolerance k náboženským symbolům muslimy zbytečně radikalizuje a nakonec vede i k potlačování křesťanských svátků a symbolů – ke kulturní sebekastraci.” To je další z věcí, kromě společných morálních hodnot, která nás jako věřící muslimy, křesťany a židy spojuje. 

Vyjádření Tomáše Halíka o jeho možné kandidatuře nejenže otevírá mnoho užitečných celospolečenských témat, ale také oživuje nutný idealismus, víru a naději. Těmi zmiňovanými tématy je například vztah morálky, víry a jejich průnik a vliv na práci politiků. A nejen to, nejedná se o politika, ale o prezidenta země – představte si to, teolog jako prezident ČR. A nejen to, prezident státu, ktery je označován jako jeden z nejvíce ateistických na světě (to, že je ČR označována za ateistickou zemi ale neodpovídá realitě, že absolutní většina obyvatel ČR jsou ve skutečnosti věřící – jen se nehlásí k tradičním církvím, ale většina věří v nějaký vyšší smysl života, duchovno, nadpřirozeno, pověry…) Oživení idealismu nejen ve společnosti, ale i v nejvyšší politice je také velmi vítaný jev v neustále gradující „blbé náladě“. Dnešnímu stavu vůbec nepomáhá populistické chování některých dnešních politiků (např. čerstvě Okamura popřel romský koncentrák. Hanebnost na úrovni zločinu, reagují politici). Také současný prezident je pro nás zklamáním a ostudou a uvítali bychom konec jeho mandátu. Již jsme zde také vyjádřili náš odpor proti Miloši Zemanovi, citujeme z našeho článku Podpora prohlášení Organizace islámské spolupráce:

Miloš_Zeman_islamMusíme bohužel konstatovat, že Miloš Zeman není v mnohých případech naším reprezentantem, jako občanů české republiky islámského vyznání. Jeho výroky na adresu islámu by bylo možné chápat a přirozeně tolerovat jako soukromé názory jednotlivce. Činí-li tak ale ve funkci prezidenta naší země v mezinárodní politice, musíme podat protest a nesouhlasné vyjádření s žádostí o omluvu všem muslimům, kteří se řídí upřímně zcela a úplně islámem a nemají se zločiny, které jim ve svých výrocích prezident Miloš Zeman připisuje, nic společného. Naši podporu a účast na protestu OIC jsme také zaslali na podatelnu kanceláře prezidenta (Potvrzení doručení Vašeho  9.6.2014 18:53:40 Předmět / Subject: Podpora prohlášení Organizace islámské spolupráce Identifikátor / Identier: HRAD0C028KOX)

Tedy, ač je Tomáš Halík představitelem jiného náboženství, s jehož věroukou nesouhlasíme, můžeme se společně podporovat při vyjádřeních a aktivitách, kde máme společný cíl – tedy připomenutí Boha, morálky a mnohých univerzálních a neměnných ideálů.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Společenost - islamizace, Události - pozvánky - publikace - doporučení se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.