Média: Muslimové jako zdroj českého hospodářského rozvoje

V tomto týdnu jsme zazanemanli dvě populární zprávy v médiích:

1) Zaorálek: Výpadek exportu do Ruska můžou firmy nahradit Saúdskou Arábií a Filipínami
2) Arabové skupují u Teplic parcely, chtějí si postavit vlastní kolonii

Zejména druhá zpráva vyvolala veliký zájem a rozsáhlé diskuze. Přinášíme zde názor, jak reagovat na rozsáhlou výstavbu bohatých Arabů, kteří mají v plánu navštěvovat proslulé české lázně v Teplicích. Nejedná se samozřejmě jen o Teplice, podobná situace, ale ne medializovaná, je také na Ostravsku (výstavba v Klimkovicích) a dá se předpokládat v budoucnu i v dalších lázeňských lokalitách.

niqabDá se říct, že zde máme dva nesmiřitelné postoje: Jeden iracionálně odmítající tyto investice a místo toho řeší, jak je možné, že si člověk může na svém pozemku postavit, co chce, a řeší, jak se kdo asi cítí v jeho oblečení, ve kterém mu/ji „určitě musí být horko“…  Poté tady máme druhý přístup, který ukazuje, jak můžeme být hrdí na české lázeňství (Lidovky 8.7.2013) A jak velkým přínosem pro naši zemi takové investice jsou.

Jedná se o lidi, kteří žijí v takových majetkových poměrech, že si koupí půdu a postaví vili v daleké cizí zemi jen proto, že se jim tam líbí v lázních a hodlají tam trávit třeba jen pár týdnů v roce… Na lázeňské pobyty pro rekreaci se jezdí obvykle na 3 měsíční Schengenská víza – u vážně nemocných a postižených lidí je situace jiná a záleží na zdravotním stavu nemocných. Jsou zvyklí na to, že si všechny služby koupí a zaplatí a to i věci, které nejsou v českých domácnostech moc rozšířené: Tito lidé si zcela běžně a automaticky najímají pracovníky na zcela běžný úklid a starost o chod domácnosti, běžné práce na zahradě, dále na údržbu, ostrahu, hlídání dětí, turistické průvodce…

dubaj dubaiLázenští hosté, případně jejich doprovody, budou v Teplicích a okolí nakupovat. Arabové si nejradši vaří (nebo nechají vařit) doma. Všechno si nedovezou a budou nakupovat hodně čerstvé ovoce a zeleniny – dále halál maso, případně budou kupovat živé ovce, beránky… a klidně si za kvalitní potraviny připlatí. Budou mít zájem o kvalitní med, budou mít zájem se účastnit lovů, jsou-li v okolí myslivecké spolky. Budou si často půjčovat auta, budou potřebovat překladatele, budou nakupovat vybavení domu a běžné spotřební zboží, zejména bude růst poptávka po zdavotních materiálech, lécích a potřeb pro děti, které s rodinami také obvykle přijíždí.

Nejedná se pouze o přínos při stavebních investicích (každá stavební zakázka automaticky přínáší práci pro projektanty, dodavatele stavebního materiálu, výrobce domácího vybavení a jejich dodavatelům…). Musíme upozornit, že tito zahraniční hosté vlastně zachránili celé regiony před velkou krizí, když se jako draze platící soukromá klientela postarala o financování mnoha lázní v ČR, když došlo k omezení financování ze strany pojišťoven. Tím, že lázně fungují a prosperují přináší pracovní příležitosti nejen v lázních, ale i v přiléhajících službách (obchody, lékárny, restaurace…). Stejně tak se zahraniční návštěvnící lázní zasloužili o zachování chovu ovcí v některých pohraničních oblastech ČR, které byly na pokraji krachu a dnes žijí z poptávky po halál mase.

modlitebna karlovy vary

V karlovarském hotelu Thermal měli muslimové malou modlitebnu. Dnes se aktivity přesunují do nově budované mešity.

Dochází-li k tomu, že tito návštěvníci nedodržují například noční klid a nechávají za sebou odpad, je probémem to, že oni si neuvědomují, že je na tom něco špatně a že to někomu může vadit. Jsou zvyklí, že po nich někdo uklidí. Přestože je v islámu hříchem, zanechat za sebou nepořádek a naopak je dobrým skutkem zvednou odpad z ulice, v některých oblastech si zvykli na to, že to udělají ti, kteří jsou za to placení. Tedy, zaplatí za to v nějakém poplatku městu, státu, nebo platu uklízeči.

Posledním tématem jsou modlitebny a mešity v lázeňských městech, nebo přímo v lázeňských areálech. K tomu se nedá říct nic jiného, než to, že je to otázkou soukromých vlastníků těchto pozemků a prostor, a nikdo nemá právo mluvit do těchto záležitostí, když jsou splněny náležité bezpečnostní a stavební normy.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Islamofobie, Společenost - islamizace se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.