Alláhu akbar! Alláhu akbar! Alláhu akbar! Lá iláhe ille lláh! Alláhu akbar, Alláhu akbar we lilláhi l-hamd: Svátek ídu l-adhá 2014 (1435)

Informace z komunity: Islámská nadace a Muslimská obec v Praze blahopřejí všem muslimům k svátku oběti (Íd al-Adhá) a přejí jeho hezké prožití. Svátek společně oslavíme v sobotu 4. 10. 2014A oznamujeme vám:

  • Bude se pořádat společný iftár k přerušení půstu v den Arafa v hlavní mešitě (Blatská 1491, Praha 9) v pátek 3. 10. 2014.
  • Sváteční modlitba Íd al-Adhá se bude konat v sobotu 4. 10. 2014  v 8:30 hod. ve sportovní hale, Praha 2 na adrese:

Sokol Praha Vinohrady, Praha 2, Polská 2400/1a (Riegrovy sady)

id oslavaDruhý den svátku Íd al-Adhá (v neděli 5. 10. 2014 po modlitbě zuhru od 13:30 hod.) se v hlavní mešitě (Blatská 1491, Praha 9) bude pořádat oslava svátku, která bude obsahovat kulturní a zábavný program pro děti spojený s obědem. Všichni jsou zváni.


Ještě předtím, než vyrazíme na sváteční modlitbu, je doporučováno vykonat následující akty stanovené Sunnou:

1. Vykonat před odchodem na modlitbu velkou očistu (ghusl). Toto je doporučováno i před páteční modlitbou.
2. Na modlitbu ve Svátek oběti by člověk měl odcházet nalačno (u Svátku přerušení půstu je tomu přesně opačně) a to z toho důvodu, aby po návratu domů, až porazí obětinu, z ní sám také pojedl.
3. Člověk by si na sebe měl obléci nejlepší oblečení.
4. Může se použít vonný olej na vlasy.
5. Měl by se použít parfém.
6. Před odchodem na modlitbu je třeba vyčistit si zuby (nejlépe miswákem)

id adhaBěhem Svátku oběti třeba pronášet tekbír. Na rozdíl od ‘ídu l-fitru, kdy hlasité tekbíry trvají jen od začátku sváteční noci do okamžiku začátku modlitby, při Svátku oběti se tekbír recituje nahlas danou formou ode dne ‘Arefá až do modlitby ‘asr posledního dne svátku, 13. zú l-hidždža. Pro tekbír není předepsán žádný specifický čas a mohou být pronášeny nejen po povinných modlitbách, ale i jindy během těchto dní, bez omezení. Ženy pronášejí tekbíry také, ale nikoli nahlas a až poté, co začnou muži. Od Omara a Ibn Mes’úda se traduje nejautentičtější forma tekbíru:

الله اكبر,الله اكبر, الله اكبر. لا اله الا الله. الله اكبر, الله اكبر و لله الحمد

„Alláhu akbar! Alláhu akbar! Alláhu akbar! Lá iláhe ille lláh! Alláhu akbar, Alláhu akbar we lilláhi l-hamd.“ To znamená přibližně: „Alláh je největší! Alláh je největší! Alláh je největší! Není božstva kromě Alláha! Alláh je největší, Alláh je největší a všechna chvála Alláhu.“

Šarí’a vybízí také ženy a děti, včetně mladých dívek a žen menstruujících, aby se zúčastnily svátečního shromáždění, když už nemohou modlitby. Po skončení svátečního shromáždění se doporučuje odebrat se domů jinou cestou, než kterou jsme přišli.

Více detailů o předpisech svátků naleznete na islámském vzdělávacím portálu e-islam zde.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Muslimská komunita v ČR, Události - pozvánky - publikace - doporučení se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.