Vyjádření na téma: výroky Václava Klause v tisku vs. Listina základních práv a svobod

Reakce na islamofobní kritiku hidžábu, ze strany bývalého prezidenta Václava Klause, který tisku (Pro Novinky.cz 12. října 2014 – Žena) mimo jiné řekl tyto dvě skandální věty:

Vaclav-Klaus„Lidé mají mít svobodu cestovat (a nás trápilo, že jsme ji v éře komunismu neměli), ale primárně mají žít ve svých vlastních zemích a do zemí jiných jet spíše na výlet.“

a následně „…Ať to (hidžáb, poznámka admina) nikdo nesrovnává s nošením křížku na krku. Tento malý přívěšek není na desítky metrů viditelným symbolem alternativního náboženství, alternativní ideologie, alternativního civilizačního kontextu.“

Musíme se ohradit proti těmto názorům, ktere jsou za prvé nepochopením reality, kdy je islám už součástí české občanské společnosti a za druhé v přímém rozporu s ústavním pořádkem České republiky.

Přesněji řečeno: v prvním případě Václav Klaus předjímá, že muslimové jsou ne-domácí. Realita je ovšem taková, že islám je nejen historicky, ale dnes i fakticky součástí evropské společnosti, včetně České republiky. Zapomíná snad Václav Klaus, že muslimové v ČR jsou nejen lidé, kteří zde přijíždí na omezenou dobu, nebo s přechodnýma trvalým pobytem, ale hlavně, lidé s českým občanstvím a s českou národností (chcete-li, českým etnickým původem). Svět se změnil, mění a bude měnit a ČR s ním. Václav Klaus zřejmě žije v nějaké ne-realitě.

V druhém výroku pak narážíme na vyznění, které je v přímém rozporu s ústavou, potažmo Listinou základních práv a svobod. V článku 16. se píše: Každý má právo svobodně projevovat své náboženství nebo víru buď sám nebo společně s jinými, soukromě nebo veřejně, bohoslužbou, vyučováním (pouze na státních školách podléhá další zvláštní regulaci, pozn. admina), náboženskými úkony nebo zachováváním obřadu.

 hidzabTakže ano, souhlasíme, že hidžáb je, stejně jako dlouhý plnovous a sunna oděv, stejně jako černý klobouk a pejzy, na desítky metrů viditelným symbolem náboženství, které představuje v něčem zcela jiné ideály a hodnoty, než jaké mají lidé, kteří se k tomu náboženství nehlásí. A je právem každého veřejně tento svůj názor a příslušnost k náboženství vyjadřovat, ne nechávat si to jen na doma.

Mohlo by vás také k tématu zajímat: Islamofobie: O hidžábu a dalších útocích na svobodu českých muslimek a muslimů

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Islamofobie se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.