Islámská historie Austrálie před příchodem křesťanských kolonizátorů

AustralieJe vhodné poukázat na zapomenutou předkolonizační i pozdější historii Austrálie, zvláště když se opět připomíná přínos muslimů na poli geografie, kartografie a vědecko-technologického pokroku všeobecně, zejména v souvislosti s teorií, že muslimové znali cestu do Ameriky již v předkolumbovksé době (stejně, jako ji objevili před Kolumbem Vikingové). Vždyť prvním, kdo tvrdil, že na západ od Evropy existuje neznámý kontinent, byl vědec Abu Raihan al-Biruni. A poté se o něm zmiňovali další muslimští vědci z Andalúsie*), jejichž odkaz mohl Kolumbovi přivodit myšlenku na to, pokusit se jej (znovu) objevit.

Jen málo Australanů si je vědomo, že původní obyvatelé země, Austrálci a domorodci z ostrovů v Torresově úžině, byli v kontaktu s cizími muslimy dlouho před příchodem křesťanských kolonizátorů. Islám stále přitahuje některé australské domorodce i dnes… 

Doporučujeme článek na toto téma na webu slovenských muslimů zde:
http://www.islamonline.sk/2014/07/kdy-prisel-do-australie-islam/

*) Andalúsie = rozvinutý multikulturní (muslimské, židovské, křesťanské arianské a křesťanské katolické obyvatelstvo) islámský stát vzrostlý na troskách království Vizigótů na území dnešního Španělska, Portugalska a Džibraltaru (= Džabal at-Táriq = Táriqova hora). Vizigóti byli barbarský kmen, který prošel Římskou říší a podílel se na jejím pádu. Byli prvními, komu se podařilo dobýt a vyplnenit město Řím (roku 410), dokonce ještě před známým vydrancováním Říma kmenem Vandalů (roku 455). Andalúsie byla později zničena špaňelskými dobyvateli ze severu, kteří zemi vrátili o mnoho staletí zpět do dobvy temného ranného středověku)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Události - pozvánky - publikace - doporučení, Zahraniční se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.