Poděkování bratrům a sestrám za vystoupení v pořadu Máte slovo (ČT)

mate slovo islamChvála Bohu, jen Jeho uctíváme a jen Jeho o pomoc a vedení správnou cestou žádáme.

Tímto bychom chtěli poděkovat bratrům a sestrám za dobrou a reprezentativní účast v pořadu Máte slovo vysílaném v České televizi ve čtvrtek 20. 11. ve 20:55.

Musíme ocenit zejména chladnou hlavu, odvahu a rozvahu v nehostinném prostředí, které vytvořili diskutující oponenti. Jen díky profesionalitě paní moderátorky, které patří uznání, se je podařilo držet v rámci možností na uzdě a diskuze se mohla někam posouvat a každý dostal alespoň nějaký prostor k vyjádření.

Takové vystoupení je nejlepší ukázkou islámu a morálky muslimů. V pořadu zazněly hrubé urážky proroka Mohameda, očerňování islámských zásad a zcela ostudné dezinformace. Spojovali právo na volbu oblečení s tím, že někdo někde v daleké cizině vraždí se zcela jinými úmysly, než jsou úmysly dívek a žen nosících hidžáb v ČR. Snažili se vytvořit hrozivý obraz islámu, a jak reagovali muslimové a muslimky? Rozčilovali se? Vyhrožovali? Sápali se po nožích, aby řezali hlavy? Kdepak, správný muslim zachová klid, podle našeho vzoru proroka Mohameda, a odpoví tak, jak dokáže, případně nemá-li dostatek času a prostoru jen upozorní, že sdělené informace jsou lživé nebo zavádějící.

A přesně tak postupoval například předseda muslimské unie Mohamed Abbás, který nemajíc čas na obsáhlé vysvětlení pricnipů šaría, rozumně  nechal na posluchačích, ať sami začnou pátrat po smyslu a jejich moudrosti, viz například různé podmínky pro svědectví.

Koho to totiž zaujalo, dostane se v islámských zdrojích k tomu, že základem je rovnost výpovědi muže a ženy. V pořadu byl zmíněn jeden příklad, kdy je zapotřebí výpovědi dvou mužů, nebo místo jednoho muže je možná výpověď dvou žen. To je fakt a nezpochybnitelná součást šaría, týká se svědectví o dluhu. Ženy v muslimské (i jiné) společnosti nemají odpovědnost za finanční záležitosti rodin, a proto je vyšší pravděpodobnost, že se v této oblasti spletou, nebo zapomenou, protože to prostě nemusí běžně řeši, nemají takovou zkušenost z praxe jako muži. Navíc ženy, jako citově založené „slabší polovičky“ jsou vystaveny větší hrozbě nějakého zastrašení ze strany dlužníka. Proto je jistější, když jsou svědčící ženy dvě. Naopak v pořadu nezaznělo, že v některých svědeckých výpovědích je hlas muže poloviční, oproti svědectví žen, které se týkají některých otázek rodinného práva, kde mají zase ženy větší rozhled a praxi (například důležité dosvědčení kojení – soukojenci se totiž nesmí spolu ženit a vdávat). A samozřejmě, v naprosté většině jiných svědectví je hlas ženy rovný hlasu muže a hlas muže rovný hlasu ženy. Šaría je moudrá a jejím cílem je spravedlnost, ne rovnost. Ani jedno navíc nevypovídá o „hodnotě“ lidské duše jako takové, ať už mužské, či ženské. Kdo to začne studovat, jistě to objeví. Vždyť je to logické: absolutní rovnost, neznamená vždy jistou spravedlnost nebo moudrost (zaveďte na všech WC pouze pisoáry a zeptejte se žen, jestli se jim líbí taková rovnost s muži; nebo dejte zbrojní průkazy všem lidem, bez ohledu na věk, starým, mladým, dětem, těm co se zbraněmi umí zacházet i těm co to neumí – jak to potom bude vypadat, je taková rovnost moudrá?).

Další host, Vladimír Sáňka, sdělil stovkám tisícům sledujících, že absolutně odsuzujeme DAIŠ (tzv. islámský stát) jako zcela neislámskou organizaci. A také, že nemůžeme považovat různé světové diktatury a režimy za islám v praxi, protože se v mnohém islámu protiví. Toto prohlášení jako muslimové v ČR opakujeme neustále a je jen dobře, že několikrát zaznělo i v tomto pořadu. Obhajovat perzekuci muslimů tím, že v Saudské Arábii ženy nesmí řídit, je zcela nelogické: nevypovídá nic o tom, jestli takové nařízení má oporu v šaría nebo ne, kritizující osoba tento fakt pouze využije jako „argument“ pro absolutně nesouvisející téma, například, že nějaká dívka nechce na ulici v Praze ukazovat své vlasy.

Musíme ocenit odvahu zejména muslimek, které přijely a zúčastnily se v hledišti přímého vysílání, často poprvé v životě a reprezentovaly islám tím nejlepším způsobem, ať už měly hidžáb nebo ne. To je opravdový džihád muslimů v dnešní době. Jak krásně vyniklo světlo jejich víry a spokojenost, dobromyslnost a tolerance, oproti slovním výpadům bývalé muslimky, které vypadaly, jako by byla opilá. Nebo výroky paní Wolfové, která se volala po diktatuře proto, že připisovala muslimům šílené touhy a zlomyslnost a chtěla tak bojovat proti jiným diktaturám v zahraničí… Nebo nesmyslné výpady a pokřikování ze stran dalších odpůrců v hledišti.

Ať to Bůh všem v dobrém oplatí a dá-li Bůh, tímto způsobem se rozšíří světlo víry mezi více lidí.

Pořad můžete sledovat ze záznamu zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Islamofobie, Muslimská komunita v ČR, Události - pozvánky - publikace - doporučení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.