Česká a evropská tolerance k netoleranci (antiislamismu, islamofobii) nevede k ničemu dobrému

Zkuste se zamyslet nad dvojím metrem, kterým dnes nespravedlivě naše státní úřady (i jiné v Evropě) měří vůči různým formám propagování nenávisti a netolerance.

Svoboda slova a vyjadřování není v Evropě neomezená, může být dokonce trestným činem, například, když šíříte poplašnou zprávu, hanobíte národnostní, etnickou, náboženskou, nebojinou skupinu. Máme zde bolestivou historickou zkušenost s antisemitismem a nacizmem,  vedoucími k upření základních lidských práv některým skupinám lidí, zejména Židům. To vedlo až k holokaustu, hrůzné genocidě, která neměla v dějinách obdoby a k ničivé světové válce. Na základě tohoto tramatizujícího zážitku je dnes antisemitismus a vyvolávání nenávisti vůči etnikům apod. skupinám trestným činem v celé Evropě.

antisemitisticka karikatura

Karikatury jako tato v Evropě podporovaly antisemitismus, který později umožnil nacistům zatáhnout Evropu a celý svět do nejničivější války a největší genocidy v našich dějinách.

Za nedokumentářní šíření podobných obrázků – karikatur (vlevo) můžete být obviněni a odsouzeni za podněcování k nenávisti vůči skupině osob a podporu hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka…. Budete v případě odsouzení označeni za neonacisty, fašisty a rasisty – a je to tak správně.

Za šíření zcela stejně vyznívajících obrázků, kde vyměníte figurku „židovského pejzatce“ za „muslimského fousatce“ se vám zřejmě nestane nic, protože máte „svobodu projevu“. A ještě vás snad někteří lidi pochváli za odvahu (To jistě chce odvahu, vyvolávat nenávist).

A nyní otázka, proč náše státní úřady potírají jedno zlo (antisemitismus) a nezasahuje proti identickému antiislamismu-islamofobii? Vždyť využívají stejné myšlenkové konstrukce (kolektivní vina, ovládnutí světa, připisované barbarské prvky…), i formy (výzvy k bojkotu muslimských obchodů, podsouvání zločinů přímo věrouce, zesměšňování víry). Zapomněli jsme na to, kam to už jednou v minulosti vedlo?

Na závěr stojí za připomenutí, že jako muslimové zcela odmítáme hanobení nějakého vyznání, zesměšňování proroků či svatých, i když v ně třeba v islámu ani nevěříme. Bůh přikázal věřícím v Koránu (v českém významu): ***Neurážejte ty, které oni vedle Boha vzývají, aby v nenávisti své neuráželi Boha z neznalosti!*** Vzájemný respekt v citlivé otázce přesvědčení, i když nesdílíme stejnou ideologii – víru – náboženství, (nazýváme to různě), je přece základem soužití. A to je to, o co nám všem jde. Soužití a spravedlnost.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Islamofobie se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.