Modlitba při zatmění Slunce (salátu-kusúf)

zatmeni slunceVýběr z webu http://www.proislam.org

Učenci se shodují na tom, že motlitba zatmění je mu´akkadah sunnou, tzn. na tuto sunnu je kladen důraz, a je vykonávána muži i ženami. Nejlépe je se ji modlit ve shromáždění, ale bytí ve shromáždění není podmínkou. Lidé jsou k ní svoláváni ohlášením as-salatu džimiah (motlitbou ve shromáždění). Většina učenců se drží toho, že motlitba se skládá ze dvou rakátů (cyklů motlitby) a v každém rakátu se vykonávají dva úklony (ruku´) na místo běžného jednoho.

Aiša (R) převypráví: „ V čase Proroka (S) se událo zatmění slunce a Prorok šel do mešity, postavil se a udělal takbir, a postavil lidi do řad za sebe, a udělal během motlitby dlouhou recitaci. Potom udělal takbir a následovalo dlouhé ruku´(úklon) , ale nebylo tak dlouhé jako recitace. Následovně pak zvedl svoji hlavu, říkajíc:´Alláh slyší toho kdo Jej chválí (semiAlláhulimaenhamidan). A Tobě, náš Pane, patří chvála (rabanalakalhamd).´Potom se postavil a udělal další dlouhou recitaci, ale byla kratší než ta předcházející(první). Znovu udělal takbir a ruku´, které bylo kratší než to předcházející(první). Potom znovu řekl:´Alláh slyší toho kdo Jej chválí (semiAlláhulimaenhamidan). A Tobě, náš Pane, patří chvála (rabanalakalhamd).´ Poté vykonal prostraci. To stejné udělal v dalším rakátu a ukončil čtvrtým ruku a čtvrtým sudžůtem. Než skončil, slunce se znovu objevilo. Nakonec se postavil a oslovil lidi a chválil Alláha jak se sluší a řekl: ´Slunce a Měsíc jsou dvě z Alláhových znamení, a zatmění se neděje kvůli něčí smrti nebo životu. Jestliže je uvidíte probíhat, přispěchejte k motlitbě.´“ (Buchári a Muslim)

Recitace al-Fátihy je povinná v každém raka´, a po al-Fátiha může být recitováno cokoli si kdo přeje. Je dovoleno recitaci vykonat nahlas, a nebo potichu, ale Buchári říká: „Hlasitá recitace je vhodnější/lepší.“

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Muslimská komunita v ČR, Události - pozvánky - publikace - doporučení se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.