Chov kožešinových zvířat

  Jaký je váš názor na chov (a následné zabití) zvířat jen kvůli kožešinám?

činčilaSouhlasíte s názorem, že vzhledem k tomu, že zvířata jsou stejně jako člověk živí tvorové schopní pociťovat bolest a utrpení, je morální povinností člověka poskytovat jim péči a ochranu před týráním, poškozováním zdraví a bezdůvodným usmrcováním? Život zvířete by ve jménu veřejného zájmu neměl být mařen bez dostatečného ospravedlnění (Například pro uspokojení potravinových nutričních potřeb člověka). Souhlasíte? A víte, že kožešinová móda je v současnosti odvětvím, pro které je ročně usmrceno na 90 milionů zvířat- nejčastěji jsou to norci, lišky a činčily (někde také kočky a psi) z tzv. kožešinových farem (ty jsou, na rozdíl od ČR, zakázány v některých zemích EU, jako je Velká Británie, Nizozemí, Rakousko…)

kožešinové farmyJako lidé bychom si měli uvědomit, že máme ke svému prostředí největší odpovědnost. Nejsme stvořitelé, ani vlastníci  světa a přírody. To vše nám bylo pouze uděleno jako dočasné bydliště a zároveň jako obrovský rozmanitý prostor plný jevů a věcí z živé a neživé přírody, které nás nutí přemýšlet o smyslu života, existenci toho všeho. Od pohybu planet a nesmírnou velikost galaxií, přes zázračné zrození mohutného stromu z miniaturního semínka, po fungování mikroflóry v našich střevech.

Tím spíše bychom měli zabránit každému utrpení živých tvorů, když se hlásíme k islámu, protože víme, že každý skutek bude posouzen a my neseme velkou odpovědnost. Necháváme lidi kolem nás devastovat přírodu? Necháváme naše vlády podporovat kožešinové chovy? Necítíme osobní odpovědnost? Pozor, Bůh řekl v Koránu v českém významu: ***A bojte se toho dne, v němž k Bohu se navrátíte, kdy duše každá bude odměněna podle toho, co si vysloužila, a kdy lidem nebude ukřivděno.*** (2:281)

islám a ochrana zvířatKožešinové farmy způsobují zbytečnou smrt – kožešiny nejsou dnes již pro život člověka, ani v nejextrémějších klimatických oblastech nenahraditelné a nejsou nijak nezbytné pro rozvoj civilizace.
Kožešinové farmy způsobují zbytečné utrpení a týrání – co jiného, než týrání, je chov lišky či mývala v kleci. Jedná se inteligentní zvířata, která potřebují pro svůj zdravý život volnou přírodu a velký prostor. Naši předci, kteří se bez kožešin neobešli, lovili zdravá zvířata ve volné přírodě. Naopak na kožešinových farmách žijí zvířata v nepřirozených podmínkách zcela v rozporu s jejich potřebami a instinkty od narození do smrti jsou tím vystavena mnohým zdravotním rizikům, jsou deprimována a jejich chování je narušeno.

Jako muslimové musíme zabránit zbytečnému utrpení jakéhokoli živého tvora – nejlépe činem, nebo slovem a šířením osvěty, nebo přinejmenším modlitbou.

Pro zájemce na toto téma například:
http://www.protisrsti.cz/co-muzete-udelat-vy.htm (česky)
http://www.ifaw.org/
(více jazyků)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Muslimská komunita v ČR, Společenost - islamizace se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.