Ramadán 1636 hidžry (2015)

ramadan ramadán

Přejeme všem muslimům na celém světě požehnaný Ramadán. Ať nám Bůh všem zvýší bohabojnost a pomůže nám v tomto měsíci dosáhnout nejlepších vlastností. V tomto postním měsíci je to snažší, než kdykoli jindy. Kdo prožije Ramadán bez užitku a viditelného efektu, tak hodně ztratil. Naopak získat je velmi snadné, protože v tento měsíc je plný požehnání, brány ráje jsou otevřeny, brány pekla uzavřeny a velcí satani nemají přístup do našeho světa, každý dobrovolný akt uctívání Boha je zapsán s vyšší hodnotu, jako povinný. A každá dobročinnost je odměněna několikanásobně.  Navíc, díky půstu se lidské ego a chtíče dostávají pod kontrolu a je tak snažší pracovat na sebezlepšení a sebemotivaci.

Ramadán vlastně není svátkem islámu, je to svátkem celého lidstava a humanity. Je to měsíc Koránu a připomínání si poselství proroků, završené prorokem Mohamedem, mír s ním. Ten nebyl prorokem jen pro nějakou skupinu geograficky, nebo etnicky vymezenou. Bůh označil Mohameda (s) v Koránu takto:

***A neposlali jsme tě (Mohamede) leč jako znamení milosrdenství pro lidstvo veškeré*** (21:107)

V Ramadánu nejen že oslavujeme své náboženství, ale hlavně si připomínáme a snažíme se o zlepšení sebe samých. Hlavními prvky tohoto zlepšování jsou: více připomínání si Boha, noční modlitby, více proseb k Bohu (každá prosba k Bohu je vyslyšena), více dobročinnosti, almužny, sdílení a darování, více čtení Koránu, návštěvám apod. Naopak muslim by se měl vyhnout všem hříchům, i malým, neužitečným trávením času, přejídáním se, vulgaritám, pomluvám a hněvu. Každý, kdo se dostane do situace, kdy by se s někým dostal do sporu, má toho sporu zanechat (i když má pravdu) a  má říct: „inní sá´im“ neboli jednoduše: „Já se postím“. Ramadán je odjakživa celosvětovým svátem, ve všech koutech naší planety. Je to svátek stejně tak Americký, jako Český. Je to svátek, který nezná hranice. Je to svátek oslavující společné hodnoty celého lidstva, milosrdenství a víru v Jediného Jedinečného Boha, který nemá počátek ani konec, a Jemuž není nic rovno.


Začátek ramadánu: Měsíce na obloze objevil 17. června 2015 a začal tak nový měsíc slámského kalendáře. Je to devátý měsíc na obloze v roce 1636 hidžry, a tedy posvátný a požehnaný Ramadán. V odlišných geografických lokalitách na zemi se může toto datum o den lišit.


Aktivity spojené s Ramadánem:

Praha, sobota 13. 6. 2015, hned po modlitbě duhr. Středisko Alfirdaus (mešita na Palmovce), ul. Na košince, Praha Libeň Pozvánka všem česky mluvícím muslimům a muslimkám. Jednodenní intenzivní kurz o pravidlech půstu a měsíce Ramadánu. Šejch Samer Shehadeh bude vykládat výroky z kapitoly o půstu ze sbírky Bulúhulmarám. Hlídání dětí zajištěno.

Sdělení: Muslimská obec v Praze spolu s Islámskou nadací v Praze oznamují: První den půstu bude buď ve středu 17.6. nebo ve čtvrtek 18.6. Pro zjištění si zavolejte v úterý 16.6. po 19h na některé z těchto čísel: 281918876, 224227903, 605773300, 608700777, 776080228, 606270000 V modlitebnách v Blatské ulici, v centru v Opletalově 28 i v Politických vězňů 14 bude každý den ramadánu společné přerušení půstu (iftár) a hned po modlitbě išá bude taráwíh. Všichni jsou srdečně zváni.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Muslimská komunita v ČR, Události - pozvánky - publikace - doporučení se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.