Varování 3.7.2015 – tropická horka v Ramadánu

Varování 3.7.2015

varování vysoké teploty

ČHMÚ: V nejbližších dnech se budou maximální denní teploty vzduchu zvyšovat. V západní polovině Čech budou v pátek 3. 7. a v sobotu 4. 7. přesahovat maximální teploty místy 31 °C, od neděle 5.7. 34 °C. Na ostatním území budou teploty místy přesahovat 31 °C od soboty, na jižní Moravě budou od neděle překračovat i 34 °C. Od pondělí očekáváme další vzestup teplot pravděpodobně se zvýšením stupně nebezpečí. Od pátku se bude také zvyšovat riziko vzniku požárů.

Z důvodu možného přehřátí a dehydratace organismu doporučujeme:

  • Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.
  • Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.
  • Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.
  • Děti do 20 kg by měly vypít 1,5 až 2 l nápojů denně, starší děti a dospělí kolem 3 l denně. Není vhodné pít ledově vychlazené nápoje.
  • Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy).
  • Při použití klimatizace udržovat teplotní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostředím maximálně kolem 5 st.C.
  • Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům.
  • Kdekoliv v přírodě nerozdělávat oheň, nekouřit, vyhnout se používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně.

Vzhledem k probíhajícímu postnímu měsíci Ramadánu, zvláště v těchto dlouhých letních dnech připomínáme, že v případě zdravotních potíží člověk může půst přerušit a nahradit jindy. Hlad a žízeň jsou běžné projevy půstu a patří k němu. Úžeh, úpal, nestabilní tlak, závratě naopak vyžadují zásah a přerušení půstu. Učenci z Evropské komise pro fatwy se k dlouhým letním půstům (zejména na severu Evropy) již mnohokrát vyjádřili: Toto náboženství je náboženstvím ulehčení a Alláh k půstu řekl ve významu: ***Ten z vás, kdo je nemocen anebo na cestách, nechť postí se stejný počet dní později.***a také řekl: ***Ti, kdož mohou se postit, však nečiní tak, ti nechť se vykoupí nakrmením jednoho chudého.*** a také řekl nakonec: ***Alláh si přeje vám to usnadnit a nechce na vás obtížné.*** Tudíž ten, který se nemůže postit z nějakého důvodu, nebo z důvodu obtížnosti dlouhého půstu pro něj a nezvládne unést tuto tíhu, může půst přerušit a nahradit ho v jiném čase. Půst je duchovním uctíváním a tato záležitost se týká pouze toho samotného člověka. On je ten, který může rozhodnout, zda zvládne půst či nezvládne. Je však třeba mu připomenout, že když přeruší půst úmyslně bez oprávněného důvodu, nebude od něj přijata náhrada, i kdyby se postil nepřetržitě do nekonečna.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Fatwy, Muslimská komunita v ČR. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.