Historický okamžik v Německu – video – přímý přenos státní TV z mešity u příležitosti svátku konce Ramadánu

Penzberg mesita foto mešitaBavorská veřejnoprávní stanice živě vysílala přenos z modlitby při příležitosti svátu Ídu-l-fitr, tedy svátku po skončení postního měsíce Ramadánu. Modlitba se konala ve městě Penzberg poblíž Mnichova. Zde je jedna z nejkrásnějších nových mešit v Evropě, architektonický skvost (viz oficiální webové stránky mešity nebo facebook mešity). Tento krok, tedy informovat širokou veřejnost o tom, jak probíhá islámský svátek miliónů spoluobčanů islámské víry, je chvályhodný a dá-li Bůh, otevře dveře porozumění a uhasí islamofobní předsudky. Takové předsudky a myšlenky, které se snaží vytvořit falešný obraz islámu, nebo dokonce svou islamofobií rozpoutávat nenávist a konflikty. Tím se dostávají na stejnou úroveň jako například zločinci Daiš (tzv. islámský stát), protože zastupují stejnou ignoranci a stejně tak touží po konfliktech, místo soužití. Právě aktivity mešity Penzberg, její osvětová kampaň, nyní ve spolupráci s bavorskou televizí, jsou nejlepší odpovědí, jak se nenechat zastrašit terorem a nenávistí.

Co je to Ídu-l-fitr? Svátek přerušení půstu. Jedná se o jeden ze dvou každoročních islámských svátků a je důležitým milníkem v životě rodin a celé islámské komunity. Svátek zahrnuje společnou ranní modlitbu s kázáním, na kterou chodí celé rodiny včetně dětí, svátečně oblečeny, navoněny a vzájemně si přející požehnaný svátek. Před svátkem se také distribuuje zakátu-l-fitr, tedy jedna z povinných almužen. Tato almužna má podobu potravin. Každý muslim, který může, musí dát kolem 3 kg rýže na osobu, nebo nějaký ekvivalent jiných potravin či peněz). Tato speciální almužna má zajistit, aby si každý, i chudý muslim, mohl dovolit v tento den jídlo a spokojeně si užít sváteční dny. Po modlitbách je sunnou (tradicí doporučovanou prorokem Mohamedem, mír s ním), že se lidé vzájemně objímají, přejí si a jsou-li mezi dvěma lidmi spory a nemluví spolu, ten den by měli navázat kontakt a usmířit se. Poté je vhodné navštěvovat příbuzné a posilovat tak rodinná pouta, stejně jako sousedy.

bayramfest-754x1070 PenzbergJe také vhodné se věnovat více dětem, připravit jim speciální program, speciální jídla či dárky tak, aby cítili, že tento den je něčím zvláštní a sváteční. Je dobré jim vysvětlit význam svátků a celkově islámu a islámské identity – to znamená vysvětlit jim, že Bůh je jediný stvořitel, že seslal proroky, včetně proroka Mohameda, mír s ním. A proroku byl zjeven Korán – neměnné slovo Boží, jako požehnání pro všechny lidi na světě bez rozdílu, stejně jako se setkávají při sváteční modlitbě lidé různých původů, různých generací a různých sociálních skupin.

Záznam z vysílání německé televize naleznete zde (Německy):
http://www.br.de/mediathek/video/video/festgebet-zum-ende-des-islamischen-fastenmonats-ramadan-100.html

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Zahraniční se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.