Snídaně bez předsudků

Odbor (Agentura) pro sociální začleňování Úřadu vlády ČR uspořádal v úterý 18. srpna v kavárně Studia ALTA v Praze-Holešovicích speciální Snídani bez předsudků.

Svedla dohromady muslimy, židy, křesťany i ateisty a zástupce různých menšin, aby společně posnídali a seznámili se navzájem.   

Akce, která se konala v rámci kampaně proti násilí z nenávisti „HateFree Culture“, měla přispět k odbourání strachu z lidí jiného původu a víry. Podle koordinátora kampaně Lukáše Houdka šlo zejména o reakci na vyhrocenou debatu o migraci a islámu v Česku. „Chtěli jsme reagovat na šířící se hysterii a ukázat, že i když jsme každý z jiného prostředí, můžeme spolu posedět a posnídat. Prostě ukázat, že to jde,“ řekl k tomu Houdek.

Server novinky.cz o akci píší:

Křesťané, muslimové a židé se sešli v Praze na společné snídani
Ke společné Snídani bez předsudků se v úterý v Praze sešly tři desítky křesťanů, muslimů, židů a zástupců různých menšin, aby demonstrovaly, že lidé si dokážou porozumět bez ohledu na vyznání a kulturu. Akce se konala v rámci projektu Hate Free Culture a šlo o reakci na stávající napjatou situaci související s uprchlickou krizí a obavami z islámu.

„Chtěli jsme reagovat na šířící se hysterii a ukázat, že i když jsme každý z jiného prostředí, můžeme spolu posedět a posnídat. Prostě ukázat, že to jde,“ uvedl koordinátor projektu Lukáš Houdek.

Dopolední setkání se konalo v holešovickém Studiu Alta. O občerstvení se postarali sami účastníci. Posnídat se tak dal jablečný závin, sladké indické nudle, pakora neboli smažené cibulové proužky v těstíčku, slané i sladké koláče, orientální pečivo či tradiční české obložené chlebíčky. Na snídani dorazili také jihoafrická velvyslankyně či kuvajtský velvyslanec.

Nenávistné výpady na sociálních sítích proti uprchlíkům či proti islámu vadí mladým českým muslimům. „Česká republika má pojem svobody, aby každý mohl říct to, co chce, ať je to pozitivní, či negativní. Je podstatné tohle uchovat. Mělo by to ale být slušné,“ říká Ondřej Adamík.

Podle Lenky Ahmed Balické, která nosí šátek, se nejhorší nenávistné reakce objevují na Facebooku. Tváří v tvář lidé reagují mírněji. Nepřátelské pohledy ale i tak nejsou výjimkou. „Jedna paní si ode mě v metru dokonce odsedla a šla do druhého vagónu,“ popsala česká muslimka. Podle ní lidé v Česku o islámu mnoho nevědí. „Je tu rozšířený názor, že každý Arab je muslim a každý muslim musí být Arab. Nikdo nepředpokládá, že budu mluvit česky,“ dodává Ahmed Balická.

Cítí prý ale, že se nepřátelská atmosféra začíná pomalu měnit. „Čím je situace vyhrocenější, tím více vnímám i pozitivní reakce. Už se to pomalu láme. Přesáhlo to vrchol. Lidé se pomalu začínají měnit,“ řekla mladá muslimka. Její slova potvrzuje i Adamík. Podle něj teď přibývá těch, kteří se o islám skutečně zajímají. Zvedá se také „vlna konverze“, dodal.

Vyhrocená diskuse o uprchlících a islámu v Česku vadí i ředitelce Studia Alta Lucii Kašiarové. „Nic o problému nevím. Vidím jen, že se všichni zbláznili. Cítím se tu jako Slovenka vykořeněná. Jsem umělkyně a umělci reagují na situaci. Já ale teď nevím, jak reagovat. Nechci se vše dozvídat jen přes Facebook,“ říká Kašiarová.

Aby lidé nečerpali informace o islámu jen z vypjatých debat na sociálních sítích či z médií a raději se osobně seznámili s muslimy, by si přáli i mladí zástupci české muslimské komunity. „Chceme komunikovat. Klidně ať lidé přijdou do mešity, je otevřená,“ dodala Ahmed Balická.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality (ostatní weby), Muslimská komunita v ČR, Společenost - islamizace se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.