Odsouzení ruské intervence v Sýrii

Revoluce Sýrie džihádMusíme odsoudit ruskou intervenci v Sýrii, která probíhá již delší dobu v různé podobě. Dnes dostala podobu bombardování syrských revolučních sil. To se opět neobešlo bez civilních obětí. Mezinárodní, nebo zahraniční vojenská intervence (ideálně s mandátem OSN) jako taková je někdy nutná pro zabránění genocidy a rozšíření nebezpečí do dalších oblastí – bez intervencí by se prodlužovalo například utrpení lidí v občanských válkách na Balkáně v 90. letech, či ve Středoafrické republice v dnešní době.

Ale v tomto případě Rusko intervenuje na špatné straně. Na špatné, protože je ve prospěch diktátorského vojenského režimu, který je prvotní příčinou protestů, nepokojů a následné revoluce. Tento režim je největším nebezpečím v oblasti, protože má na svědomí nejvíce mrtvých, umučených a vyhnaných lidí – je to režim klanu Asada a jeho armády. Bude-li se touto vojenskou pomocí dále prodlužovat doba, kdy je Asad u moci, bude i nadále pokračovat utrpení Syřanů, což se projeví ve dvou směrech:

1) naruší-li ruské vojenské útoky síly syrské revoluce, budou se lidé přidávat k tomu silnějšímu, čím by se mohla stát teroristická organizace tak zvaného „Islámského“ státu, která je v místních podmínkách pro mnoho lidí stále volbou „menšího zla“.

2) Syřané budou i nadále, a možná ještě častěji, utíkat do Jordánska, Libanonu a Turecka. Tam jsou již miliony uprchlíků, jejichž situace je tam neudržitelná. A tak se migrační vlna přelévá tam, kam to jde, až k nám – a zoufalství lidí, kterým jde o život, zdraví a holou existenci, nezastaví žádné hory, moře, nebo snad ploty…

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Zahraniční se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.