Jak mohou novináři vytvořit dva odlišné příběhy o tomtéž městě: „Děsivé svolávání k modlitbě? Město v nitru Ameriky prý ovládli muslimové“

USA BNovináři mohou napsat pravdivý fakt, že se v tomto městě neprodává v okolí mešit alkohol (a můžou zamlčet, že toto rozhodnutí není v kompetenci města, ale státu, a že totéž platí pro kostely, synagogy a vzdělávací zařízení).
Také mohou napsat, že se zde ozývá svolávání k modlitbě z mešity (a zcela ignorovat fakt, že stejné, ne-li hlasitější, zvukové projevy, vycházejí i z kostelů – bití zvonů…)
Novináři mohou dále napsat fakt, že je muslimů ve městě většina a vytvořit dojem monokulturní komunity (a nijak se nezmínit, že jde o několik desítek zcela odlišných kultur od evropských muslimů z Bosny, přes Indy, Araby po Afroameričany…).

Záleží na novinářích, jak moc budou chtít vytvořit lákavý bulvár, podporující nějaké stereotypní očekávání svých čtenářů, a tím ho jednoduše uspokojit potvrzením jeho vnímání světa, bez komplexnějšího pohledu na realitu, který ovšem donutí čtenáře hlouběji přemýšlet a pochybovat…

Záleží jen na profesionalitě médií, jestli budou podporovat strach a v důsledku toho komplikovat nevyhnutelný proces proměny, který se netýká jen USA, ale konečně si to přiznejme, i našeho kouta Evropy a naší země: multi-kulturní, multi-náboženská a multi-etnická (chcete-li barevná) Česká republika.

Neustále opakujeme: Žij a nech žít. Proč by nemohla být v budoucnu třetina Čechů bílá, třetina žlutá a třetina černá, proč bychom nemohli žít jako doposud, kostely vedle mešit a synagog, jen v jiných počtech než dnes, proč bychom nemohli snést, že někdo prostě nejí maso a je vegetarián, někdo nejí vepřové a je žid, někdo nepije alkohol a je muslim. Někdo nosí kalhoty a někdo sukně, někdo si vykračuje v minikraťasech a někdo s šátkem, někdo nosí prsteny ze zlata a někdo ze stříbra, někdo se modlí v neděli a někdo každý den… Všechno jde, když se chce a dá-li Bůh.

Doporučujeme článek na Lidovkách: Děsivé svolávání k modlitbě? Město v
nitru Ameriky prý ovládli muslimové

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality (ostatní weby), Zahraniční se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.