Útok islamofobů na komunitní centrum Klinika na Žižkově

okamuraVčerejší žhářský útok na Autonomní sociální centrum Klinika na pražském Žižkově nutí k zamyšlení.

I běžní občané nyní poznali to, s čím se setkávají čeští muslimové a muslimky: vyhrožování a následné útoky. Jestli nad tím dosud lidé mávali rukou a přecházeli to bez povšimnutí , tak dnes se ukázalo nebezpečí tohoto podceňování. Necháte-li rasismu (ať už rasovému vůči eticky odlišným cizincům, nebo kulturnímu vůči etnicky českým muslimům), nenávisti a diskriminaci volný průběh vůči jedné skupině obyvatel, která se vás přímo netýká, jednoho dne se to může obrátit proti vám samotným. Jednoho dne necháte bez povšimnutí nějaký typ útoku na Romy,  druhéhodne útok na muslimy, později na azylanty, později na ekologické aktivisty, neziskové organizace, profesory později… později zjistíte, že ten okruh napadených zahrnuje i vás, ať už kvůli původu, zaměstnání, víře…a okolí to nechá opět bez povšimnutí…

Toto obecné ohrožení – založení požáru – naštěstí nenabralo tragických rozměrů, ale jedná se o v Praze bezprecedentní útok na obyvatelstvo, nejen zaměstnance centra, ale i bezbranného civilního sousedského obyvatelstva na Žižkově. Přichází v době, kdy islamofobové veřejně požadují diskriminaci části obyvatelstva na základě jejich vyznání (omezení občanských svobod, označování, bojkot podniků) a nijak neodsuzující možné násilné řešení, neodsuzují útoky na české mešity a muslimské podniky. Veřejně chodí po ulicích se svou symbolikou, která hlásá, že nechtějí islám a muslimy v ČR. Představte si, že by na Václavském náměstí stála skupinka lidí s transparentem, na kterém je přeškrtnutá synagoga a nápis: Židovství v ČR nechceme. A hned poté se vydali vybít výlohu košer židovskému obchodníkovi, polili ji prasečí krví (nebo zapálili…), a pak začali křičet na ženy toho vyznání: „Stejně vás zabijeme!“ a pak napsali na svém webu prohlášení, že ty nebohé ženy chtějí osvobodit od útlaku jejich víry (nebo omezit občanská práva, když se nevzdají českého občanství).

Většina našich spoluobčanů samozřejmě žhářské a jiné útoky odsuzuje, ale dosud si neuvědomuje, že tu existuje nebezpečná rasistická a xenofobní menšina. Velmi agresivní skupina lidí s podporou některých českých politiků, uzavřená ve své bublině černobílé reality. Ta bublina je viditelná zejména na sociálních sítích a v diskuzích. Tvoří ji sice i pravdivá černá kronika, ale zasazená do kontextů „celosvětového spiknutí“ a „islámu očima islamofobů“, a pak různé hoaxy a v neposlední řadě i dezinformační kampaň ruských médií. Tito lidé vytváří ve společnosti rozepře, pnutí a radikalizaci. A to jak při zveličování problému migrace v ČR, tak současného vlivu muslimů na budoucnost ČR. Problémem je, že takové myšlenky šíří i někteří politici. V demokracii není řešením násilí, podpalování domů a bodání nožem, ale svobodné volby.

Proto apelujeme na všechny, aby se poučili třeba z prezidentských voleb, ze kterých vzešel Zeman. Člověk, který dělá ostudu naší zemi svou neznalostí islámu a demagogickými a urážlivými výroky, které se dotýkají tisíců českých muslimů a více než miliardy obyvatel naší planety. Podporuje růst nenávisti vůči skupině obyvatel na základě vyznání a tím se staví proti ústavě státu, kterého by měl být řádným představitelem. Nemluvě o tom, že mluví vulgárně, prokazatelně lže, obklopuje se lidmi představujícími bezpečností hrozbu ČR atd.

Jako muslimové musíme poděkovat všem těm lidem, kteří s námi bezproblémově každodenně spolupracují, chodí do škol, sdílí MHD… a neřeší, jestli se ten onen člověk modlí v pátek, sobotu nebo neděli, nebo jestli jí, či nejí prejt, jestli pije pivo nebo kofolu, nebo jestli nosí šálu nebo šátek. A zvláštní dík patří těm, kteří jsou aktivní v ochraně občanské společnosti, na shromážděních, v médiích, politice i doma. Věříme, že Bůh řekl v Koránu pravdu a ta zní:  ***A rci: „Pravda přichází od Pána vašeho; kdo chce, ať věří, a kdo chce, ať nevěří!“*** (18:29)

Dodatek: VYJÁDŘENÍ KOLEKTIVU KLINIKY K DNEŠNÍMU NAPADENÍ AUTONOMNÍHO SOCIÁLNÍHO CENTRA

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Islamofobie, Muslimská komunita v ČR, Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.