Svatba podle šaría v České republice

Společná modlitba manželů islámDefinice svatby v šaría: doživotní svazek před Bohem mezi mužem a  ženou, potvrzený dvěma svědky, který je možné v krajních případech ukončit (rozvodem ze strany manžela, nebo na žádost ženy). Právoplatná islámská svatba může být uzavřena v mešitě, nebo doma.

Podmínky svatby u muže: Musí být muslim, dospělý, svéprávný, svobodný, nebo ženatý s maximálně dalšími 3 ženami. Musí nevěstě předat dohodnutý svatební dar zvaný mehr (nejčastěji finanční částka, nebo drahé kovy, vymezená část z něj může  být předána až v případě rozvodu ze strany muže, pro finanční zajištění právě rozvedené manželky). Muž musí vyjádřit se svatbou vyřčený souhlas.

Podmínky svatby u ženy: Musí být dospělá muslimka, nebo židovka, nebo křesťanka, svéprávná, svobodná. K uzavření manželství podle šarí’y je dále potřeba souhlasu walího (poručníka, ochránce, nejčastěji otec, bratr, ale když je nemá tak i jakýkoli jiný spolehlivý muslim), který má před i po svatbě funkci arbitra manželčiny strany v případě manželských problémů, dělá budoucí manželce doprovod při setkání s nastávajícím ženichem a posuzuje, jestli je ženich spolehlivý muslim, je schopný zaručit ženě její práva a věno.  Žena musí vyjádřit se svatbou souhlas buď slovy, nebo jinak v případě stydlivosti (kývnutí, mlčení znamená souhlas).

Další náležitosti svatby: Měl by být přítomen oddávající (například ímám), který zároveň pronese krátkou řeč du´a (prosbu k Bohu). Svatba má být oslavena veřejně a podle sunny Proroka (s) hostinou, přičemž samozřejmě platí, že muži a ženy mají oddělené prostory (cizí ženy a cizí muži se nemíchají, ženy pak mohou volně nosit ozdoby, šaty, odložit šátky, tancovat…) Manželé mohou nosit svatební prsteny, přičemž platí, že žena může nosit prsten z libovolného druhu drahých kovů a diamantů, zatímco mužům je v islámu zakázáno zdobit se zlatem. V případě uzavření sňatku v českých mešitách po vás mohou být požadovány dokumenty pro ověření některých náležitostí, jako je potvrzení o islámu (nebo můžete vyznání víry zopakovat znovu), křestní list, je-li žena křesťanka apod., potvrzení o rozvodu, ovdovění atd., záleží na konkrétní situaci.

muslimka muslim žena muž manželství šaría shariaBez takto uzavřeného sňatku jsou muž a žena podle islámského práva (před Bohem), svobodní. Úřední sňatek v ČR nemá dle šaría žádnou nábožensko-právní platnost a muž a žena jsou i s tímto dokumentem vzájemně cizí lidé – nesmí se dotýkat, vidět svou nahotu, zůstávat o samotě apod.

Na druhou stranu islámský sňatek (zatím) nemá v ČR žádnou právní hodnotu, a tudíž práva a povinnosti manželů nejsou (v ČR) vymahatelné – pouze na dobrovolné fázi v komunitě. Pro nárok na dědictví, zjišťování zdravotního stavu, zařizování víz a pobytu, je-li jeden z manželů cizinec atd. je praktické uzavřít v ČR i úřední sňatek.

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Muslimská komunita v ČR, Společenost - islamizace se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.